Dinanometre Testi Nedir Nasıl Yapılır? - Sultanbeyli Oto Ekspertiz ARA 0532 768 88 32 - Sultanbeyli Oto Ekspertiz, Oto Ekspertiz Sultanbeyli - Oto Ekspertiz, sultanbeyli , araç ekspertiz fiyatı, fiyatları, ekspertiz raporu - Ekspertiz Haber

ÇALIŞMA SAATLERİ: 08:30 - 22:00 ARASI
SULTANBEYLİ OTO EKSPERTİZ 200 TL DEN BAŞLAYAN FİYATLARLA - 0532 768 88 32

DOKUN ARA YOL TARİFİ KONUM

Ekspertiz » Ekspertiz Haber » Dinanometre Testi Nedir Nasıl Yapılır?

Dyno araç motorunun ne kadar güç ürettiğini test eden bilgisayar sistemi ile donatılmış bir makinedir. Makinenin üzerinde araç tekerlekleri için silindirler bulunur. Araç tekerlekleri bu silindirlerin üzerine gelebilecek şekilde sabitlenir.

Dinanometre Testi Nedir Nasıl Yapılır? Sultanbeyli Oto Ekspertiz


Otomobil Dinanometre Testi Nedir Nasıl Yapılır?

  • Aracımın Motor gücünü nasıl öğrenebilirim?
  • Aracın beygir gücü nasıl öğrenilir?
  • Aracım kaç HP (beygir) ve seri kaç nasıl anlarım?

Gibi Merak edilen konular ve sorular için bu makalemiz tam size göre.
DyNometre ile güç ölçümleri.

Dinamometre nedir Nasıl çalışır?

Dyno araç motorunun ne kadar güç ürettiğini test eden bilgisayar sistemi ile donatılmış bir makinedir. Makinenin üzerinde araç tekerlekleri için silindirler bulunur. Araç tekerlekleri bu silindirlerin üzerine gelebilecek şekilde sabitlenir.
Ve araç sağdan ve soldan emniyet kemerleri ile bağlanır. (ZİNCİR DE OLABİLİR)
Bu silindirler üzerinde yüksek hızlara çıkacak olan araç emniyetli sabitlenmez ise sağa veya sola kayabilir. Dyno üzerinden düşebilir. Ve hatta takla atabilir.

Bu yüzden sabitleme işlemi çok önemlidir. Yüksek hızdan kasıt araç motorunun gücünü ölçebilmek için en yüksek vitesin bir altı yani 6 vites ise 5.viteste ölçüm, 5 vites ise 6. viteste ölçüm yapılır. Ve ölçüm yapılacak olan vites de araç turbolu ise turbo kesene kadar atmosferik ise devir kesene kadar gaza basılır.

Buda aracın Dinamometre üzerinde 160 ila 240 Km hızlara kadar çıkması demektir. Bir diğer husus ise araç dinamometre üzerinde iken yolda gidiyormuşçasına yol testi yapılabilmesi için bir fan ile radyatörlerin önüne gelecek şekilde güçlü bir hava akımı ( rüzgâr ) verilir. Bu yapılmaz ise motor soğutma sistemi görevini sağlıklı bir şekilde yerine getiremeyebilir. Ve motor hararet yapabilir. Motor aşırı ısınabilir. Böyle bir durum ile karşılaşmamak için fan mutlaka olmalıdır. Sağlıklı ölçümler yapabilmek adına hiç bir masraftan kaçınmamış ve en iyisini yapabilmek uğruna makine parkurunun tamamını ithal olarak kurmuştur. 4X4 Yol simülasyonlu dinamometre ile 4 tekerlekten çekiş gücüne sahip araçları da motor testi yapabilmemiz dimsport 4x4 ile mümkündür.

QUATTRO, XDRİVE, 4 MATİC, 4 MOTİON gibi 4 tekerlekten çekiş sistemine sahip olan yeni nesil araçların ölçümleri profesyonel olarak servisimizde yapılmaktadır. Tuning meraklılarının genellikle rağbet ettiği dinamometre ölçümleri aslında her araç sahibinin ihtiyacıdır. Günümüzde noter anlaşmalı olarak satın aldığımız araçların ruhsat bilgileri yanlış olabiliyor. Noterde yapılacak bir hata ruhsat bilgilerinde olabilecek yanlışları kaçınılmaz kılıyor. Ve beygir gücü yanlış yazılabiliyor. Veya uzun km ler yapmış araç motorunuzun kondisyonu hiç bir zaman ilk gün ki gibi olmaz. Güç kaybı yaşanır. Bunu yolda anlayamazsınız.

Dinamometre testi bunun için gereklidir. Araç kaç beygir güç üretiyor ve dizellerde kaç NM Tork üretiyor. Yapılacak olan ölçümlerin kalitesi dinamometre markasına ve dinamometre ölçümünü yapacak olan kişiye göre değişir. Yerli Dinamometreler doğru ölçümler yapmayıp kafa karıştırabiliyor. Bunun yanı sıra dinamometreyi kullanan kişi eğitimsiz ve bilgisiz olması yine aynı şekilde ölçümleri etkiler. Dinamometre üzerinde araç kalibrasyonun doğru yapılması radyatöre fan ile soğuk hava verilmesi, havadaki nemin artması bile ölçümleri etkiler. 

Sultanbeyli Oto Ekspertiz olarak yapmış olduğumuz bir diğer iş ise araç Dinamometre üzerinde iken araç beynine bağlanarak araç açma kapama mili saniyeleri gibi ve hangi devirde düşük veya yüksek yakıt tüketimlerini görmemiz mümkündür. Bunun yanı sıra makine üzerinde yol testine tabii tuttuğumuz aracın motor mekaniğinde veya motor beyninde olabilecek herhangi bir problemi ortaya çıkarmamız mümkündür. Bir diğer uygulama ise araç dyno üzerinde iken gaz analiz cihazı ile egzoz-emisyon değerlerinin yolda gidiyormuşçasına görmemiz mümkündür.


sultanbeyli oto ekspertiz oto ekspertiz sultanbeyli sultanbeyli ekspertiz firmaları sultanbeyli araç ekspertiz fiyatı sultanbeyli ekspertiz yapan yerler sultanbeyli oto ekspertiz raporu sultanbeyli expertiz sultanbeyli ekspertiz nerede sultanbeyli oto ekspertiz code oto yenidoğan oto ekspertiz sultanbeyli ekspertiz ne kadar sultanbeyli sanayi oto ekspertiz sultanbeylide oto ekspertiz nerede
whatsapp